HABERLER / DUYURULARAntandros Açık Hava Müzesi
Antandros Açık Hava Müzesi

Antandros Açık Hava Müzesi

Antandros Açık Hava Müzesi Antandros Antik Kenti olarak da bilinmektedir. Kazılar sonucunda kentin M.Ö 7 - 2 yy. arasında kullanıldığı anlaşılmıştır.

Antandros Açık Hava Müzesi aynı zamanda Antandros Antik Kenti olarak da bilinir. Antandros Açık Hava Müzesi Balıkesir ilimizin Edremit ilçesinin Altınoluk mahallesine bağlı 2 km uzaklıktaki Kaletaşı Tepesi’nde bulunur. Antandros Açık Hava Müzesi önemli bir Troas kentidir. Mysia ve Troas arasında stratejik bir konumda bulunmaktadır. Antandros’un kuruluşu kimi antik yazarlarına göre Troia Savaşı’nın öncesine dayanmaktadır. Antandros’taki kazı çalışmaları 2000 yılından beri devam etmektedir. Nekropolis ve Yamaç ev ile akademik kazılara başlanmıştır. Milattan önce 10. Yy da kurulduğu tahmin edildiği gibi yakınında bulunan Asos’unda iki bin yıllarına kadar giden geçmişi Antandros’un da bu zamanlarda yaşam olduğu ihtimalini kuvvetlendirmekte.

Ünlü araştırmacı Henri Kiepert kitabında Antandros’un Kaletaşı Tepesi’nde 215 metre yükseklikte olduğuna dikkat çekmiştir. Antandros Açık Hava Müzesi’nde kazılar 2000 yılında Ege Üniversitesi ve Balıkesir Müze Başkanlığı tarafından başlatılmıştır. Daha öncesinde ise nekropolde 1989 – 1996 seneleri arasında kurtarma kazıları yapılmıştır. Bu kazılar sonucunda ise Antandros Antik Kenti’n nekropolünün Yarmataş Tepesi’nin 2 km daha batısında olduğu ortaya çıkmıştır. Hala devam eden kazılar sonucunda kentin milattan önce 7 – 2 yy arasında kullanıldığı anlaşılmıştır. Kazılar sonucunda nekropolde arazi eğimli olduğu için üst üste 2 veya 3 katlı lahit mezarları ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte kremasyon yani bilinen adıyla ölü yakma ve direk toprağa verilme yöntemiyle gömme işlemi yapıldığı tespit edilmiştir. Nekropolde yapılan bu kazılar sonucunda mezarlıktan çıkan hediyeler Balıkesir Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ne yazık ki bu bölgede de birçok kaçak kazı yapılmakta. Bu kaçak kazılar sonucunda ortaya çıkan roma döneminden kalma taban mozağinin de olduğu anlaşılınca daha kapsamlı bir kazı çalışması yapılmaktadır.

Antandros Açık Hava Müzesi - Foto Galeri

Antandros Antik Kenti Manzara
Antandros Açık Hava Müzesi Altınoluk
Altınoluk Antandros Antik Kenti