Edremit Körfezi Kış Turizmine Açılıyor

Edremit Körfezi Kış Turizmine Açılıyor

Cumartesi, 06 Ekim 2017

Efsanevi Kazdağları ve Madra Dağı, şifalı termal suları, 22 adet mavi bayraklı plajı, adaları ile yaz sezonunda nüfusu 2 milyonun üzerine çıkan Balıkesir`in Edremit Körfezi, kış turizmini verimli bir şekilde sağlayabilmek amacıyla seyahat acenteleriyle önemli anlaşmalara imza attı.

Edremit Körfezi’nde Kış Turizmi

Tarih, doğa, deniz, şifalı termal suları, tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliği ve daha bir çok eşsiz özelliği ile yerli ve yabancı turistlerin son yıllarda ilgi odağı haline gelen Edremit Körfezi’nde kış turizmini güçlendirmek için Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği(EKTİD), seyahat acenteleriyle anlaşmalar imzalamaya başladı. İçerisinde, adaları, dalış turizmi ve tarihi binalarıyla ünlü Ayvalık ilçesi, Atatürk Kayaları’nı bünyesinde barındıran, tarihi dokusu korunan ve bakir sahil şeridiyle bilinen Gömeç ilçesi, Madra Dağı eteklerinde konuşlanan ve antik kent üzerinde bulunan Ören Mahallesiyle tanınan Burhaniye ilçesi, meyve bahçeleri, yöresel yemekleri ve cihan kahramanı Koca Seyit’in memleketi olan Havran ilçesi ve bin pınarlı efsanevi Kazdağları’nın eteklerini kaplayan, şifalı termal tesisleri ve plajlarıyla ünlü Edremit ilçesini barındıran Edremit Körfezi, kış turizmi için ilk kez büyük bir adım attı. EKTİD Yönetimi, geçtiğimiz günlerde Anadolujet Firması ve ülkedeki 17 seyahat acentesinin yetkilileriyle birlikte geniş kapsamlı bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, Edremit Körfezi’nin kış turizmine açılması için gereken konular görüşüldü.

Anadolu Jet İle Edremit – İstanbul Haftada 5 Sefer Olacak

EKTİD Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Yavuz, kış sezonu boyunca, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan İstanbul’a haftada 5 sefer yapılacağını, kış ayları süresince gelen misafirlerin ise 2 günlük konaklamalarından 1 günlük ücret alınacağını açıkladı. Hafta içi bölgeye gelen misafirlerin, 4 günlük konaklamaları durumunda 2 günlük ücret ödeyeceklerini belirten başkan Yavuz, gazetemize yaptığı açıklamada, “2017 yaz sezonunu Eylül ayı sonu itibariyle kapattık. Önümüzdeki kış döneminde, bölgemizin termal kaynaklarını daha verimli kullanabilmek için çalışmalar yapıyoruz. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla, bölgemize ulaşımın hangi şartlarda yapılacağının değerlendirmelerini yaptık. Anadolujet firmasının Satış ve Pazarlama Müdürü Murat Yağmur, 17 seyahat acentesinin yetkilisini bölgemize getirdi. Bölgemizdeki Adrina isimli otelde değerlendirme toplantısı düzenledik. Koca Seyit Havalimanı’mızda bu kış, Cuma ve Pazar günleri Ankara ve İstanbul seferlerimiz devam edecek. Anadolujet sponsorluğu ile derneğimizin anlaşması sonucu, bölgemizdeki 2 günlük konaklamalarda misafirlerimiz 1 günlük ücret ödeyecek. Hafta içi de 4 gün konaklama yaparlarsa, 2 günlük ücret ödeyecekler” şeklinde konuştu.

2 Gün Konaklayıp 1 Günlük Ücret Ödeyecekler

Bir çoğun termal ve butik olan bölgedeki EKTİD üyesi oteller, alınan karar gereği, kış ayları boyunca bölgede 2 gün konaklayan müşterilerinden 1 günlük ücret tahsil edecek. Bögedeki kış turizminin artması amacıyla ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade eden Yavuz, sözlerine şöyle devam etti; “Kendilerine, bölgemize verdikleri değerden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu yıl kış aylarında hafta içi 3 gün Pegasus firmasının uçuşları olacak. Yani toplamda Ankara’dan ve İstanbul’dan bölgemize haftada 5 seferimiz olacak. Ankara ile Edremit Körfezi arasındaki uçuş trafiği, ilk kez kış aylarında yaz sezonundaki gibi yoğun olacak. Ankara ile İstanbul’dan bölgemize gelmek isteyen misafirlerin, uçak biletlerini erken almalarını tavsiye ediyorum. Böylelikle çok daha ucuz bilet alabilirler. Ankara’dan 80 lira gibi bir bilet fiyatıyla bölgemize uçak ile seyahat edebilecekler. Bundan önceki tüm kış aylarında uçak seferlerimiz haftada birkaç taneye düşmekteydi. Geçen sene Ankara seferlerimiz bir süre durmuştu. Bu kış Ankara seferlerimiz, yaz sezonu gibi devam edecek. İstanbul seferlerimiz de yaz sezonundaki gibi sürecek. Sadece sefer sayıları değişti. Yaz sezonunda İstanbul ve Ankara’ya günde 16-17 sefer var iken, kış aylarında haftanın 5 günü karşılıklı seferlerimiz devam ettirilecektir.

“KÖRFEZDEKİ TERMAL TESİSLERİMİZ SİZLERİ BEKLİYOR”

Kazdağları’nın kış güzelliklerini tanıtmayı ve termal tesisleri kış aylarında yerli turistlerle doldurmayı hedefleyen başkan Yahya Yavuz, “Bu yıl yaz sezonu sorunlu başladı ve Temmuz ayı itibariyle beklentileri karşılamaya başladı. Eylül ayının ortasına kadar yoğun bir sezon yaşadık iç turizmde. Amacımız, kış aylarında da bu talebin artarak devam etmesidir. Kazdağları’nın kış güzelliklerinden de insanların faydalanmalarını istiyoruz. Termalimizden faydalanmalarını sağlamak en büyük amacımızdır. Türkiye’nin değişik bölgelerindeki seyahat acenteleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Ülkemizin 4 bir köşesinden bölgemize gelmek isteyenlere kolaylıklar sağlamak adına görüşmelerimiz sürüyor. 2018 yılının daha da verimli bir yıl olmasını şimdiden temenni ediyorum. Bölgemize ulaşım sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nın yetkilileri ile müdürlerine, Edremit Belediyesi’ne, 22’ye ulaşan Mavi Bayraklı plajlarımızın can kurtaran hizmetlerini sağlayan İtfaiye Daire Başkanlığı’na ve personelimize teşekkür ediyoruz. Bizi sezon boyunca destekleyen ve sesimizi duyuran tüm basın organlarına, muhabir ve yöneticilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Desteklerini her zaman esirgemeyen Edremit Kaymakamımız Sayın Ali Sırmalı’ya da ayrıca teşekkür ediyoruz” diye konuştu.