Ege Gündem: Yahya Yavuz, “Varlık içinde yokluk çekiyoruz”

Ege Gündem: Yahya Yavuz, “Varlık içinde yokluk çekiyoruz”

Cuma, 28 Temmuz 2017

Edremit Körfezi Turizm Otelciler derneğinin 19-20-21 mayıs tarihlerinde düzenleyeceği foto maraton tanıtımı geçtiğimiz gün İda Natura Otelde basın toplantısı gerçekleşti.

Bölge turizmine katkı sağlamak adına ve bölgeyi en iyi görseller ile tanıtma amacıyla fotoğraf yarışması düzenleyen EKTİD başkanı Yahya Yavuz;

VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKİYORUZ

Önümüz de Ege Denizi, arkamızda Kaz dağları, Üstü zeytinliklerle dolu verimli topraklar, altı jeotermal olan bir bölgede yaşıyoruz ama hiç birinden tam kapsamlı faydalanamıyoruz. Bizlerde Edremit Körfezi’ne ne katabiliriz diye düşündük ve tanıtımına katkı sağlayabileceğimizi düşündük. Edremit körfezini de içine alarak kaz dağları foto maratonunu düşündük.

Bu tamamen gönüllük esasına dayalı bir projedir ve bu projenin ana sponsoru Büyükşehir Belediyesi’dir. Bu proje sadece belediyelerin, mülki amirlerin, siyasilerin ve bizler gibi küçük çaplı işletmelerin çabası sahip çıkması mümkün değil. Zamanında sahillerimize sahip çıkmadık. Bundan sonra kaz dağlarına sahip çıkarız diye düşünüyorum. Bizlerinde eksikleri var bunları gidermeye çalışıyoruz. Bu konuda kaymakamımızla sürekli istişare içerisindeyiz. Bu etkinlikteki amacımız bölgemizi tanıtarak kısıtlı olan sezonun 6 hatta 7 ay kadar sürdürebilmek ve Turizmin çoğalması adına kaz dağlarının güzelliklerini tanıtmak sağlık turizminin, kültür turizminin artmasını sağlamak bölgemize hem turist, hem turizm yatırımına karşı bölgemizi tanıtıyoruz.

12 AY TURİZM POTANSİYELMİZ VAR

Basın toplantısında konuşan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı; Foto maraton yarışmamızın teması doğa ve yaşam 19-20-21 mayıs tarihlerini de bu yüzden uygun gördük bölgemizde bulunan bir çok endemik bitki türünün fotoğraflanabilmesi için bu tarihleri seçtik. Böyle bir etkinliğin bölgemizde yapılması ayrı bir başarı olarak görüyorum. Turizm ekonomik bir değerin yanında dünya barışına büyük katkısı vardır. Edremit körfezi tarihi, dağları, denizi, termali, zeytini var ama bunları değerlendiremiyoruz. Turizm potansiyelini 12 ay gibi bir süreye çıkarmak istiyoruz.

Foto maraton etkinliğinin amacı Kaz dağlarını bütün ülkemize tanıtabilmek iç Turizm’e katkı sağlamak istiyoruz Bir çok Bölgeye göre artılarımız var. Yollarımız, havalimanımız tesislerimiz bu yönden yana çok şanslıyız. Bölge olarak sağlık Turizmine çok yatkın bir ilçedeyiz bu potansiyeli değerlendirerek Edremit ilçesini marka şehir olmasını istiyoruz. Elimizde yılın 12 ayı Turizm yapma potansiyeli varken bölgemizde tesislerin 12 ay boyunca dolu geçirmesi için çaba harcıyoruz bu yönde çalışmalarımız var. Denizimizin haricinde alternatif turizm etkinliklerinin önünü açmaya çalışıyoruz.

KATILIMCILARA KAZ DAĞLARI ÜCRETSİZ OLACAK

Gazetecilerin; “Kaz Dağlarında fotoğraf çekmenin bin lira gibi bir bedel istendiğini bir çok fotoğrafçı ve gazetecinin bu tür masraflardan kaçınmak için kaz dağlarında çalışma yapmadığını dile getirdiler.” Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı; Valilik ve milli parklar müdürümüz ile konuşup gerekli çalışmaları yapacağız, bölgemizin tanıtımına olan katkımızı sonuna dek vereceğiz dedi.

İda Natura otelde gerçekleşen basın toplantısını Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Ertaş, EKTİD Başkanı Yahya Yavuz ve bir çok Turizm işletmecisi katıldı.