Hasanboğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi

Hasanboğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi

Pazar, 01 Ağustos 2017

Hasanboğuldu Göleti bölgenin efsanevi yerlerinden birisidir. Sütüven Şelalesi’nden dökülen suyun biraz ilerisinde Hasanboğuldu Göleti bulunmaktadır.

Sütüven Şelalesi, Kızılkeçili çayı üzerinde yer alan muhteşem bir yerdir. Bu yerde, 8 km yukarıdan dökülen bir şelale bulunur. Bu şelale Kazdağı Milli Parkı’nın içinde yer alır. Şelalenin yaklaşık 50 metre yanında güzel bir lokanta bulunur. Bu lokantada yörenin muhteşem lezzetlerini tatmanız ve taze balık keyfi yapmanız mümkündür. Burada piknik alanları da bulunmaktadır. Sütüven, zıplayan su anlamına gelmektedir ve bu şelale, isminin hakkını vererek, yanlarında bulunan taşları dövercesine dökülmektedir. Bu görüntüsü ile ziyaretçilerini büyüleyen bu yer her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Hasanboğuldu Göleti

Bu gölet yörenin efsanevi yerlerinden biridir. Kızılkeçili çayı üzerinde yer alan bu gölet, Sütüven Şelalesini biraz geçtikten sonra karşınıza çıkar. Oldukça üzücü bir hikayesi olan bu gölet, muhteşem bir görüntüye sahiptir. Bu göletin etrafında güzel bir doğa yürüyüşü yapmanız mümkündür. Bu göle ulaşabileceğiniz yol boyunca, yöre halkının kadınlarına rastlayabilirsiniz. Bu kadınlar, dağlardan topladıkları muhteşem otları satarlar. Kazdağı’na özgü olarak yetişen sumakla birlikte pek çok baharat çeşidini, en taze haliyle buradan satın alabilirsiniz.

Bölgenin Edremit’e uzaklığı 25 km’dir. Bu gölette küçük bir şelale bulunur ve şelalenin döküldüğü yerde balıklar vardır. Kaynak sularının çıkması ile birlikte doğal bir kayanın havuza dönüştüğü bu yerde, çok güzel bir piknik alanı mevcuttur. Bu alanda masalar ve oturacak yerlerde bulabilirsiniz.

Hasanboğuldu Efsanesi

Bu efsane, dilden dile aktarıldıkça değişikliğe uğrar ancak efsanedeki temel nokta Hasan ve Emine’nin birbirlerine olan aşkıdır. Bu aşkın evliliğe dönüşmesi için Hasan’ın pazara sırtında büyük bir un çuvalı ile gitmesi ve dönmesi gerekmektedir. Ancak artan sıcağın sonunda Hasan’ın sırtındaki tuz onu yakar ve Hasan daha fazla dayanamayıp dereye yuvarlanır. Burada boğulan Hasan’ın ardından ise Emine’de kendini derenin yakınında bulunan ağaca asarak intihar eder. O günden sonra derenin adı Hasanboğuldu Göleti olarak anılır. Derenin yanında kolları dereye doğru uzanan ağaç ise aşklarını ispatlayan bir görüntü sergiler.

Hasanboğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi - Foto Galeri

Sütüven Şelalesi
Kazdağları Hasanboğuldu Göleti
Hasanboğuldu Şelale