HABERLER / DUYURULARKazdağları Milli Parkı
Kazdağları Milli Parkı

Kazdağları Milli Parkı

Pazar, 01 Ağustos 2017

Kazdağları Milli Parkı Türkiye’nin sayılı güzelliklerinden biridir. Kazdağları Milli Parkı’nda gezip görebileceğiniz muhteşem yerler bulunmaktadır.

Kazdağları, Balıkesir’de bulunur. Bu dağlar, Biga yarımadasının en yüksek dağıdır ve eski çağlardan kalmıştır. Antik çağlardan kaldığı bilinen bu dağın eski adı İda Dağı’dır. Bu dağlar üzerine yerleşmiş olan Kazdağları Milli Parkı ise Türkiye’nin sayılı güzelliklerinden biridir. Temiz havası, doğal bitki örtüsü, zengin hayvan çeşitliliği ve tertemiz suları ile adeta bir cennet görünümünde olan bu yer, her yıl yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kazdağları Milli Parkında Görülecek Yerler

Bu parkta iki tane efsane yerin olduğu bilinir bunlardan biri Sarıkız Tepesi’dir ve iftiraya uğrayan ve sonra ermişliğe yükselen bir kızın hikayesini anlatır. Diğeri ise Hasan Boğuldu Gölü’dür. Bu gölün efsanesi ise Hasan ve Emine’nin aşkını, bu aşk sonucunda gölde boğulan Hasan’ı ve gölün yanında yer alan ve kendini ağaca asarak, bu ağaca adını veren Emine’yi anlatır. Bu iki yer de görülmesi gereken en güzel yerlerdendir.

Kazdağları Milli Parkı oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Bu nedenle gezilecek yerleri çok sayıdadır. Pınarbaşı ve Sütüven Şelalesi de bu yerler arasında bulunur. Bu bölgede bulunan sular buz gibidir ve tertemizdir. Ayrıca bölgede piknik yapılacak alanlar ve kamp yerleri de bulunmaktadır. Bu büyük ve güzel alanda gezebilmek için birkaç gününüzü ayırmanız gerekir.

Kazdağları’na Nasıl Gidilir

Kazdağları Milli Parkı’na Zeytinli beldesinden giriş yapabilirsiniz. Bu belde, milli parkın kuzey kısmında yer alır. Buradan girdiğinizde Hasan Boğuldu ve Sarıkız efsanelerinin olduğu yerlere ulaşabilirsiniz. Bu belde, Edremit’i en güzel yerlerinden biridir ve yaz aylarında yapılan festivalleri ile ünlüdür. Milli park Edremit’e 7 km, Altınoluk’a 20 km, Havrana 15 km ve Ayvalık’a 50 km uzaklıkta bulunur. Kendi araçlarınız ile gelmeniz halinde bu parka yalnızca otopark ücreti ödeyerek girmeniz mümkündür. Çünkü park ücretsizdir.

Kazdağları Milli Parkı - Foto Galeri

Kazdağı Milli Park Bank
Kazdağı Milli Parkı
Kazdağları Milli Park Köprü