HABERLER / DUYURULARKazdağları Müzeleri
Kazdağları Müzeleri

Kazdağları Müzeleri

Pazar, 01 Ağustos 2017

Kazdağlarında bulunan çeşitli müzeleri gezerek bölgenin geçmişiyle detaylı ve doğru bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Balıkesir’in Edremit İlçesine bağlı olan Kazdağları, temi havası, buz gibi ve tertemiz suyu, içinde bulundurduğu çeşitli canlıları ve zengin bitki örtüsü ile bilinmektedir. Her yıl pek çok kişi tarafından ziyaret edilen bu yerde, çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Gezilip görülecek yerlerinin dışında çeşitli müzeleri de bulunan Kazdağları, sizleri mitolojik çağlardan kalıntılar ile tanıştırmaktadır. Bu bölgede müzeler hakkında bilgi verelim:

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Türk tarihini anlamak ve onlardan kalan en güzel mirasları görmek istiyorsanız, Türkiye’nin ilk özel Etnografya Müzesi olan Tahtakuşlar’a mutlaka gitmelisiniz. Kaz Dağları’na 10 km mesafede bulunan bu yer, Balıkesir Çanakkale yoluna 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu müzede yer alan halılar ve kilimler el dokumasıdır ve sizlere Orta Asya kültürünü yansıtır. Bu kültürün nasıl olduğunu merak ediyorsanız, müzeyi gezerken pek çok bilgi de öğrenmeniz mümkündür.

Adatepe Zeytindağı Müzesi

Zeytinin tarihini, nasıl yapıldığını ve geleneksel zeytin hakkında bilmediklerinizi bu müzeden öğrenebilirsiniz. Modern ve geleneksel tarzda yapılan zeytinlerin hakkında pek çok şey öğrenebileceğiniz bu müze, Küçükkuyu’da bulunmaktadır. 2001 yılında kurulan müzenin dikkat çeken özelliği ise doğa ile iç içe olmasıdır. Bu müzede saf zeytinyağının nasıl yapıldığı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kazdağları Alibey Kudar Etnografya Müzesi

Bu müzenin özelliği, Türkiye’nin ilk özel köy müzesi olmasıdır. Müzenin adını her yerde göremezsiniz ancak gidip görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Özellikle Türklere ve şaman dinine ait pek çok objeyi bu müzede bulabilirsiniz. Kudar ailesi tarafından kurulan bu müzede Türklerin çadırlarından bir tanesini bulabilirsiniz. Ayrıca eski Türklere ait ziynet eşyaları, savaş eşyaları ve bunlar gibi pek çok şeye rastlayabilirsiniz.

Kazdağları Müzeleri - Foto Galeri

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi
Alibey Kudar Etnografya Müzesi
Adatepe Zeytiindağı Müzesi