HABERLER / DUYURULARŞahinderesi Kanyonu
Şahinderesi Kanyonu

Şahinderesi Kanyonu

Pazar, 01 Ağustos 2017

Dünyanın en çok oksijen üreten ikinci bölgesi olarak tanınan Şahinderesi Kanyonu Kazdağları Milli Parkı içinde yer almaktadır.

Altınoluk’ta bulunan bu kanyon, Kazdağları Milli Parkı sınırları içinde yer alır ve koruma altına alınmıştır. Tertemiz havaya sahip olan bu kanyon bir baca görevi üstlenmektedir. Bu görevini ise Kazdağları’ndan aldığı temiz havayı ovaya dağıtarak ve denizden aldığı iyotlu havayı dağlara göndererek yerine getirmektedir. Bu nedenden dolayı dünyanın en çok oksijen üretebilen ikinci bölgesi arasında yer almaktadır.

Bu kanyonun görüntüsü İsviçre Alplerini andırır. 27 km uzunluğunda ola kanyonun her tarafını gezip görmek mümkün değildir. Yaklaşık 700 metre olan açıklık kısmı gezilebilmektedir.

Şahin Deresi Kanyonunda Yapılabilecekler

Bu kanyon, doğal güzelliği ve temiz havası ile pek çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

  • Bu kanyonda çeşitli macera etkinlikleri yapılabilir.
  • Ayrıca doğa yürüyüşleri sevenler için trekking yapılmaktadır. Bu geziler mutlaka bir rehber eşliğinde yapılır.
  • Kanyonda profesyonel fotoğraf çekimleri yapabilmek için gerekli olan tüm güzellikler mevcuttur. Muhteşem doğası ise her yıl fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri olmuştur.
  • Bunlarla birlikte serinlemek ve güzel bir kamp yapmak için çeşitli alanlar da bulunmaktadır. Bu yerlerde piknik yapabilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.
  • Bu kanyonda dinlenip yüzebileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

Şahin Deresi Kanyonuna Nasıl Gidilir

Bu kanyona gidebilmek için Altınoluk ilçesine gelmelisiniz. İlçenin içinde yer alan Şelale tabelalısını takip ederseniz, yaklaşık 4 km sonra kanyon ulaşabilirsiniz. Kanyonun ilk giriş kısmında piknik yapılacak yerler bulunmaktadır. Kanona giriş ücretlidir. Bu kısımdan 500 metre ilerde ise yüzebileceğiniz yerler bulunur. Kanyonu gezmek isterseniz de daha iç taraflara doğru gitmelisiniz.

Kanyonun Doğal Güzellikleri Nelerdir

Bu kanyonun üst kısımlarında çam ve kekik kokuları almanız mümkündür. Ağaçlar ve bitkiler bakımından oldukça zengin olan bu yerin üst kısımlarında meşe ağaçları da bulunmaktadır. Kanyonun en güzel özelliği ise pek çok hayvan türünü bünyesinde barındırıyor olmasıdır.

Şahinderesi Kanyonu - Foto Galeri

Akçay Şahinderesi Kanyonu
Şahinderesi Kanyonu
Şahinderesi Kanyonu Kazdağları
Edremit Kazdağları Şahinderesi